Contact Us

Email us
Phone: +1.217.355.9411
Fax: +1.217.355.9516

Mailing Address

International Society of Arboriculture
PO Box 3129
Champaign, IL 61826-3129
United States

Physical Address

International Society of Arboriculture
2101 West Park Court
Champaign, IL 61821
United States

    ISA Certified Arborist

    A
    ISA Certified Arborist

    U
    ISA Certified Arborist

    T
    (Tree
    Worker)
    ISA Certified Arborist

    M
    ISA Certified Arborist

    L
    (Aerial
    Lift)
    ISA Certified Arborist

    B
    (spm)
    SCIENCE
    MANAGEMENT
    PRACTICE

    Climbers' Corner

    Climbers' Corner
    Monday, August 5 Tuesday, August 6
    9:45 am - 10:30 am
    AMANDA CARPENTER
    ED CARPENTER
    0.75 A,U,T,M,L,Bp
    9:45 am - 10:30 am
    DWAYNE NEUSTAETER
    0.75 A,U,T,M,L,Bp
    10:30 am - 11:00 am
    Break
    10:30 am - 11:00 am
    Break
    11:00 am - 11:45 am
    ITCC Climbers and Volunteers
    Aerial Rescue As a Competitive Event: The Rationale behind the Scenario
    0.75 A,U,T,M,L,Bp
    11:00 am - 11:45 am
    MELISSA LeVANGIE
    0.75 A,U,T,M,L,Bp
    11:45 am - 12:15 pm
    Break
    11:45 am - 12:15 pm
    Break
    12:15 pm - 1:00 pm
    ITCC Climbers and Volunteers
    Tree Climbing Championships--Then and Now
    0.75 A,U,T,M,L,Bp
    12:15 pm - 1:00 pm
    ANDREAS DETTER
    0.75 A,U,T,M,L,Bp
    1:00 pm - 1:30 pm
    Break
    1:00 pm - 1:30 pm
    Break
    1:30 pm - 2:15 pm
    PIERCE WASMUND
    0.75 A,U,T,M,L,Bp
    1:30 pm - 2:15 pm
    ALEX JULIUS
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    2:15 pm - 2:45 pm
    Break
    2:15 pm - 2:45 pm
    Break
    2:45 pm - 3:30 pm
    NICK DANKERS
    0.75 A,U,T,M,L,Bp
    2:45 pm - 3:30 pm
    RIP TOMPKINS
    0.75 A,U,T,M,L,Bp

    Tree Academy Workshops

    Tree Academy Workshops
    Saturday, August 3 Sunday, August 4
    Morning Morning
    9:00 am - 12:00 pm
    TOM SMILEY
    NELDA MATHENY
    MIN: 15; MAX: 100
    3.00 A,U,T,M,L,Bm
    9:00 am - 12:00 pm
    ED GILMAN
    MIN: 15; MAX: 100
    3.00 A,U,T,M,L,Bp
    9:00 am - 12:00 pm
    PAUL JOHNSON
    PAUL RIES
    MIN: 15; MAX: 100
    3.00 A,U,T,M,L,Bm
    Afternoon Afternoon
    1:00 pm - 4:00 pm
    JIM CHATFIELD
    MIN: 15; MAX: 100
    3.00 A,U,T,M,L,Bp
    1:00 pm - 4:00 pm
    KIM CODER
    MIN: 15; MAX: 50
    3.00 A,U,T,M,L,Bs
    1:00 pm - 4:00 pm
    LARRY COSTELLO
    TOM SMILEY
    MIN: 15; MAX: 50
    3.00 A,U,T,M,L,Bm

    Educational Sessions Monday

    Monday, August 5
    COFFEE & NETWORKING 8:00 - 8:30 AM
    OPENING GENERAL SESSION
    WELCOME & OPENING REMARKS 8:30 - 9:00 AM

    TERRY FLANAGAN, ISA President-Elect

    9:00 am - 10:00 am
    L.C. Chadwick Award recipient
    1.0 A,U,T,M,L,Bs
    10:00 am - 11:00 am
    KARL J. NIKLAS, KEYNOTE SPEAKER
    1.0 A,U,T,M,L,Bm
    11:00 AM - 1:00 PM 2-hour break for lunch (not included), meetings, trade show
    SYMPOSIUM 1: Arborists as Athletes: Measuring and Enhancing Performance Emerald Ash Borer Biomechanics Disease and Pest Management
    1:00 pm - 1:30 pm
    JOHN BALL
    0.50 A,U,T,M,L,Bp

    1:00 pm - 1:45 pm
    VICTORIA BADHAM
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    1:00 pm - 1:45 pm
    FRANK RINN
    0.75 A,U,T,M,L,Bs
    1:00 pm - 1:45 pm
    JIM CHATFIELD
    0.75 A,U,T,M,L,Bs
    1:30 pm - 2:00 pm
    AMANDA CARPENTER,
    ED CARPENTER
    0.50 A,U,T,M,L,Bp


    1:45 pm - 2:30 pm
    JIM ZWACK
    0.75 A,U,T,M,L,Bm

    1:45 pm - 2:30 pm
    ALEXIA STOKES
    0.75 A,U,T,M,L,Bs
    1:45 pm - 2:30 pm
    AHMED D. ALI
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    2:00 pm - 2:30 pm
    PANEL DISCUSSION
    Questions and Answers
    0.50 A,U,T,M,L,Bs


    2:30 - 3:30 PM BREAK
    SYMPOSIUM 2: Innovations in Urban Forestry Research: The European Experience Emerald Ash Borer Biomechanics Communications
    3:30 pm - 4:00 pm
    CECIL KONIJNENDIJK
    0.50 A,U,T,M,L,Bm
    3:30 pm - 4:15 pm
    ANAND PERSAD
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    3:30 pm - 4:15 pm
    MATT FOLLETT
    0.75 A,U,T,M,L,Bs
    3:30 pm - 4:15 pm
    MICHAEL ROSEN
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    4:00 pm - 4:15 pm
    FRANCESCO FERRINI
    0.25 A,U,T,M,L,Bm

    4:15 pm - 4:30 pm
    ANDERS BUSSE NIELSEN
    0.25 A,U,T,M,L,Bm

    4:15 pm - 5:00 pm
    JOE BOGGS,
    AMY STONE
    0.75 A,U,T,M,L,Bs
    4:15 pm - 5:00 pm
    MARK REILAND
    0.75 A,U,T,M,L,Bs
    4:15 pm - 5:00 pm
    PHILIP BENNETT
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    4:30 pm - 5:00 pm
    PANEL DISCUSSION
    Questions and Answers
    0.50 A,U,T,M,L,Bm


    Educational Sessions Tuesday

    Tuesday, August 6
    COFFEE & NETWORKING 8:00 - 8:30 AM
    Tree Risk Assessment Issues in Urban Forestry Trees and Diversity Looking Below Ground: Soils, Roots, and Infrastructure
    8:30 am - 9:30 am
    TOM SMILEY
    1.0 A,U,T,M,L,Bm
    8:30 am - 9:30 am
    GREG McPHERSON
    1.0 A,U,T,M,L,Bm
    8:30 am - 9:30 am
    KIM CODER
    1.0 A,U,T,M,L,Bs
    8:30 am - 9:30 am
    JAMES URBAN,
    PETER SIMON
    1.0 A,U,T,M,L,Bs
    9:30 am - 10:15 am
    STEFFEN RUST
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    9:30 am - 10:15 am
    JOHN HARRIS
    0.75 A,U,T,M,L,Bp
    9:30 am - 10:15 am
    LINDA CHALKER-SCOTT
    0.75 A,U,T,M,L,Bs
    9:30 am - 10:15 am
    GORDON MANN
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    10:15 am - 11:00 am
    JOHN GOODFELLOW,
    Andreas Detter
    0.75 A,U,T,M,L,Bp
    10:15 am - 11:00 am
    PHILIP van WASSENAER
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    10:15 am - 11:00 am
    FRANCESCO FERRINI
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    10:15 am - 11:00 am
    L. PETER MacDONAGH
    0.75 A,U,T,M,L,Bs

    11:00 AM - 1:00 PM 2-hour break for lunch (not included), meetings, trade show

    SYMPOSIUM 3: Shade Tree Pruning: An International Perspective Trees and Disaster Recovery Trees and Diversity UAA / SMA
    1:00 pm - 1:30 pm
    ED GILMAN
    0.50 A,U,T,M,L,Bs
    1:00 pm - 1:45 pm
    MATTHEW WELLS
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    1:00 pm - 1:45 pm
    BERT CREGG
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    1:00 pm - 1:45 pm
    CHIP MURROW
    0.75 A,U,T,M,L,Bp
    1:30 pm - 2:00 pm
    RANDY MILLER
    0.50 A,U,T,M,L,Bp
    1:45 pm - 2:30 pm
    JUSTIN MORGENROTH
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    1:45 pm - 2:30 pm
    CHARLES WADE
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    1:45 pm - 2:30 pm
    VICTORIA WOJCIK
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    2:00 pm - 2:30 pm
    JAN WILLEM de GROOT
    0.50 A,U,T,M,L,Bp
    2:30 PM - 3:30 PM BREAK
    SYMPOSIUM 3: Shade Tree Pruning: An International Perspective Trees and Disaster Recovery Trees and People: Community Outreach in Canada UAA / SMA
    3:30 pm - 4:00 pm
    SCOTT BAKER
    0.50 A,U,T,M,L,Bp
    3:30 pm - 4:15 pm
    DAVID BLONIARZ,
    ALEX SHERMAN
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    3:30 pm - 4:15 pm
    MARTHA BARWINSKY
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    3:30 pm - 4:15 pm
    GEOFF KEMPTER
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    4:00 pm - 4:30 pm
    DANE BUELL
    0.50 A,U,T,M,L,Bm



    4:15 pm - 5:00 pm
    RIC MAYER
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    4:15 pm - 5:00 pm
    JAMES LANE
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    4:15 pm - 5:00 pm
    JOHN McNEIL,
    DEB McCULLOUGH,
    KRISTA RYALL,
    JOE MEATING
    0.75 A,U,T,M,L,Bm
    4:30 pm - 5:00 pm
    PANEL DISCUSSION
    Questions and Answers
    0.50 A,U,T,M,L,Bm



    Educational Sessions Wednesday

    Wednesday, August 15
    COFFEE & NETWORKING 8:00 - 8:30 AM SMA Educational Tour SCA Tour
    SYMPOSIUM 4: The Garden Professors on All Things Arboricultural AREA Research Presentations UAA Utility Arboriculture 8:00 am - 10:00 am
    JAMES URBAN,
    PETER SIMON
    Tour Stop #1: Toronto's New Soil and Tree-Based Standards for Boulevards
    8:00 am - 5:00 pm
    SCA History and Modern Arboriculture Tour

    Tour departs at 8:00 AM and returns to the Metro Toronto Convention Centre at 5:00 PM.

    SCA Annual Business Meeting and lunch also are included.

    This tour combines history and modernization. Come and enjoy a historic church and tree tour in the Niagara region of Ontario, a place rich in both Canadian and U.S. history. Of course, a trip to this part of the world must include a stop at Niagara Falls!

    8:30 am - 10:00 am
    The Garden Professors:
    LINDA CHALKER-SCOTT,
    BERT CREGG,
    JEFF GILLMAN,
    HOLLY SCOGGINS
    1.50 A,U,T,M,L,Bp
    8:30 am - 9:30 am
    5 AREA student travel grant winners 10 min each, + Q/A
    1.00 A,U,T,M,L,Bs
    8:30 am - 9:30 am
    TERRY MALMAS,
    GERALD GERVAIS,
    DOUG CAMPBELL
    1.00 A,U,T,M,L,Bm
    9:30 am - 10:00 am
    JESSICA VOGT
    0.50 A,U,T,M,L,Bm
    9:30 am - 10:00 am
    NEIL THIESSEN
    0.50 A,U,T,M,L,Bm
    10:00 am - 11:00 am
    PANEL DISCUSSION
    The Garden Professors Answer Your Questions
    1.00 A,U,T,M,L,Bp
    10:00 am - 10:30 am
    GREGORY DAHLE
    0.50 A,U,T,M,L,Bs
    10:00 am - 10:30 am
    THOMAS SULLIVAN
    0.50 A,U,T,M,L,Bm
    10:00 am - 12:00 pm
    GORDON MANN
    Tour Stop #2: Trees and Sidewalks: Infrastructure Coexisting Side by Side
    10:30 am - 11:00 am
    KAMRAN ABDOLLAHI
    0.50 A,U,T,M,L,Bs
    10:30 am - 11:00 am
    JOSIANE BONNEAU
    0.50 A,U,T,M,L,Bm

    11:00 AM - 1:00 PM 2-hour break for lunch (not included), meetings

    Tree Inventories and Assessment Tools AREA UAA Lunch Included
    1:00 pm - 1:30 pm
    MICHAEL GALVIN
    0.50 A,U,T,M,L,Bm
    1:00 pm - 1:30 pm
    MARK RUDNICKI
    0.50 A,U,T,M,L,Bs
    1:00 pm - 1:30 pm
    JOHN GOODFELLOW
    0.50 A,U,T,M,L,Bm
    1:00 pm - 3:00 pm
    MARIO LANTHIER
    Tour Stop #3: A Candian Certification Program for Nursery Stock

    The “modern” part of the tour consists of a visit to Canada’s largest compost tea-brewing facility, which uses unique ingredients and state-of-the-art production methods.

    The tour will continue with a visit to one of Ontario’s well-respected arborists and tree services: Andrew Hordyk of Arborwood Tree Service. Andrew will show us how his tree service holistically approaches tree care, and how compost tea has become a thriving and profitable complement to the standard tree services offered by Arborwood.

    Spend a day with friends and colleagues, learning and sharing, and experience some Canadian hospitality!

    5.00 A,U,T,M,L,Bp
    1:30 pm - 2:00 pm
    ALICIA CHACALO,
    JAIME GRABINSKY
    0.50 A,U,T,M,L,Bm
    1:30 pm - 2:00 pm
    OLIVER BÜHLER
    0.50 A,U,T,M,L,Bs
    1:30 pm - 2:00 pm
    WILLIAM CONN
    0.50 A,U,T,M,L,Bm
    2:00 pm - 2:30 pm
    JOHAN ÖSTBERG
    0.50 A,U,T,M,L,Bm
    2:00 pm - 2:30 pm
    ALLYSON SALISBURY
    0.50 A,U,T,M,L,Bs
    2:00 pm - 2:30 pm
    PATRICK HOWE
    0.50 A,U,T,M,L,Bm

    2:30 PM - 3:30 PM BREAK

    Tree Adventures and Tourism AREA UAA 3:00 pm - 5:00 pm
    To Be Announced
    3:30 pm - 4:00 pm
    SCOTT BAKER
    0.50 A,U,T,M,L,Bm
    3:30 pm - 4:00 pm
    JULIA BARTENS
    0.50 A,U,T,M,L,Bs
    3:30 pm - 4:00 pm
    PAUL APPELT
    0.50 A,U,T,M,L,Bm
    4:00 pm - 4:30 pm
    ANDREAS DETTER
    0.50 A,U,T,M,L,Bm
    4:00 pm - 4:30 pm
    ALESSIO FINI
    0.50 A,U,T,M,L,Bs
    4:00 pm - 5:00 pm
    LARRY FERRANDIZ,
    BOB LEE,
    DAVID GOODSON,
    ANNE MARIE MORAN,
    BRIAN HARTEL,
    MARK BEAMISH
    1.00 A,U,T,M,L,Bm
    4:30 pm - 5:00 pm
    PHILIP van WASSENAER
    0.50 A,U,T,M,L,Bm
    4:30 pm - 5:00 pm
    JESSICA SANDERS
    0.50 A,U,T,M,L,Bs
    True True True